The Fencer

Šermíř web

  • Miekkailija
  • Section: Best of
  • Finland, Estonia
  • 2015 / 98 min.
  • Director: Klaus Härö
  • Cast: Märt Avandi, Lembit Ulfsak, Kirill Käro, Liisa Koppel, Ursula Ratasepp
  • Estonian and Russian version with English and Czech subtitles

Contact: The Little Film Company

 

Set in Estonia, this is a story of personal courage and great sacrifice in the turbulent times of Stalin’s Great Purges.

The 1950s in Eastern Europe bore the mark of Stalin’s Great Purges which spared no one who felt differently than the leadership in Moscow. Fencer Endel Nelis secretly flees Leningrad to the Estonian Village of Haapsalu where he intends to take refuge in a local school, working as physical education teacher. Despite great disfavor on the part of the school’s director, the children’s desire is granted: Endel will teach them to fence. When an opportunity arises for the fencing team to compete in Lenigrad, Endel is faced with the decision of his life: betray the children’s trust and deny them from attending the competition, or voluntarily put himself at the mercy of the KGB? This motion picture, the first Finnish film in 58 years to be a Golden Globes finalist and shortlisted for the Academy Award “Best Foreign Language Film”, is loosely based on the true story of Estonian fencer, Endel Nelis.

Estonsko      Velvyslanectvi Finska

Program

Lucerna (Praha) Buy Thu 07.4. 19:00
Světozor (Praha) Buy Thu 07.4. 20:30
Kino Panorama (Boskovice) Buy Tue 19.4. 19:30
Kino Junior (Jablonec nad Nisou) Wed 20.4. 17:30

Program

MonTueWedThuFriSatSun
    123
456
7
18:00
Courtyard of Ballads / Světozor (Praha)
20:30
The Fencer / Světozor (Praha)
18:30
Vis-À-Vis / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Mr. Nobody / Světozor (Praha) – malý sál
19:00
The Fencer / Lucerna (Praha)
21:30
Atlantic. / Lucerna (Praha)
16:00
The Lies of the Victors / Lucerna (Praha) – malý sál
8
18:00
Beatles / Světozor (Praha)
20:30
We Are Never Alone / Světozor (Praha)
18:30
Home Guards / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
The Congress / Světozor (Praha) – malý sál
16:30
Baby (A)lone / Lucerna (Praha)
20:45
Case: Osterberg / Lucerna (Praha)
18:45
You’re Ugly Too / Lucerna (Praha) – malý sál
9
18:15
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Světozor (Praha)
20:30
I, Olga Hepnarova / Světozor (Praha)
18:30
A Grain of Truth / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Melancholia / Světozor (Praha) – malý sál
16:30
Amour Fou / Lucerna (Praha)
20:45
Mustang / Lucerna (Praha)
18:45
Tokyo Fiancée / Lucerna (Praha) – malý sál
10
18:15
War / Světozor (Praha)
20:30
The Here After / Světozor (Praha)
18:30
Dheepan / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Enter the Void / Světozor (Praha) – malý sál
20:30
A Grain of Truth / Lucerna (Praha)
18:45
Marshland / Lucerna (Praha) – malý sál
20:45
Vis-À-Vis / Lucerna (Praha) – malý sál
11
18:00
Tokyo Fiancée / Světozor (Praha)
20:00
Ice and the Sky / Světozor (Praha)
18:30
Case: Osterberg / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Snow White / Světozor (Praha) – malý sál
16:30
Dheepan / Lucerna (Praha)
20:45
Pasolini / Lucerna (Praha)
18:45
Eva Nová / Lucerna (Praha) – malý sál
12
18:00
Michael Kohlhaas / Světozor (Praha)
20:30
Marshland / Světozor (Praha)
18:30
Mediterranea / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Holy Motors / Světozor (Praha) – malý sál
18:30
Haunted / Lucerna (Praha) – malý sál
20:45
Beatles / Lucerna (Praha) – malý sál
13
18:15
Lesson / Světozor (Praha)
20:30
The Lies of the Victors / Světozor (Praha)
18:30
Marzia, My Friend / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Only God Forgives / Světozor (Praha) – malý sál
16:30
The world is mine / Lucerna (Praha)
20:45
Home Guards / Lucerna (Praha)
18:45
Why Can’t I Be Tarkovsky / Lucerna (Praha) – malý sál
14
19:00
Youth (an the colorul italian menu) / Royal (Praha)
18:00
Case: Osterberg / Scala (Brno)
20:30
Mediterranea / Scala (Brno)
18:15
You’re Ugly Too / Světozor (Praha)
20:30
The Idealist / Světozor (Praha)
18:30
Dawn / Světozor (Praha) – malý sál
20:45
Attila Marcel / Světozor (Praha) – malý sál
9:00
Romeo and Juliet / Lucerna (Praha)
13:30
Romeo and Juliet / Lucerna (Praha)
16:30
Mediterranea / Lucerna (Praha)
20:45
Superworld / Lucerna (Praha)
18:45
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Lucerna (Praha) – malý sál
15
18:00
Pasolini / Scala (Brno)
20:30
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Scala (Brno)
22:30
A Grain of Truth / Scala (Brno)
16
19:00
Populaire (and the menu of the sweet France) / Royal (Praha)
16:00
Tokyo Fiancée / Scala (Brno)
17
16:00
Why Can’t I Be Tarkovsky / Scala (Brno)
18:00
Superworld / Scala (Brno)
20:30
Mustang / Scala (Brno)
18
20:00
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:30
Amour Fou / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
Superworld / Bio Central (Hradec Králové)
18:00
Amour Fou / Scala (Brno)
20:30
Atlantic. / Scala (Brno)
17:00
Atlantic. / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
Beatles / Kino Panorama (Boskovice)
19
20:00
Marshland / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:30
Marshland / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
Lesson / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
A Grain of Truth / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
The Fencer / Kino Panorama (Boskovice)
20
17:30
The Fencer / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
18:30
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Bio Central (Hradec Králové)
20:00
War / Bio Central (Hradec Králové)
17:00
Dheepan / Kino Panorama (Boskovice)
19:30
Marshland / Kino Panorama (Boskovice)
21
20:00
Michael Kohlhaas / Kino Junior (Jablonec nad Nisou)
17:30
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 / Kino Centrum (Havířov)
19:30
Home Guards / Cinema Jitřenka (Semily)
22
17:30
Superworld / Kino Centrum (Havířov)
17:30
Amour Fou / Cinema Jitřenka (Semily)
23
17:30
Dheepan / Kino Centrum (Havířov)
17:30
Dawn / Cinema Jitřenka (Semily)
20:00
Marshland / Cinema Jitřenka (Semily)
24
17:30
Beatles / Kino Centrum (Havířov)
17:30
Baby (A)lone / Cinema Jitřenka (Semily)
20:00
The Idealist / Cinema Jitřenka (Semily)
252627282930 
Česká televize Expresfm Informuji Student Agency Mňam TV Protišedi JOJ cinema Axocom Cinepur